Zdjęcie przedstawia panią Kalinę Wilczyńską-Dymek - szkolną bibliotekarkę zpięknym uśmiechem

Nauczyciel bibliotekarz

mgr Kalina Wilczyńska–Dymek

Godziny otwarcia:

Poniedziałek  7:30 – 13:30
Wtorek 7:30 – 13:30
Środa  9:00 – 15:30
Czwartek 9:00 – 15:00
Piątek  7:30 – 13:00


Zbiory biblioteki szkolnej liczą ok.14000 jednostek. Są to książki, broszury, zbiory specjalne ( kasety VHS, płyty CD i DVD, programy multimedialne). Najobszerniej reprezentowany jest dział lektur szkolnych oraz literatura zawodowa dostosowana do specjalności, w których kształci nasza szkoła. Księgozbiór zawiera również duży dział beletrystyki ( literatury pięknej ) polskiej i obcej. Gromadzimy także literaturę dla nauczycieli z zakresu: pedagogiki, metodyki i wychowania, a także psychologii, socjologii, filozofii. Osobnym działem jest księgozbiór podręczny. Zawiera on : encyklopedie ogólne i rzeczowe, słowniki językowe i tematyczne, albumy oraz aktualne normy budowlane. Systematycznie są prenumerowane czasopisma dla uczniów i nauczycieli. Biblioteka dysponuje również: czytelnią z 32 miejscami , gdzie można oglądać filmy na płytach DVD i kasetach wideo, oraz trzema stanowiskami komputerowymi dla uczniów.

Nowe książki w bibliotece:

 

Regulamin:

Regulamin biblioteki szkolnej jako Szkolnego Centrum Informacji 

doc1_Regulamin_biblioteki_szkolnej.doc15.5 KB

docAneks_do_regulaminu_biblioteki.doc13.5 KB

Regulamin korzystania z komputerów w bibliotece szkolnej ZSB – C

doc2_Regulamin_korzystania_z_komputerow.doc15.5 KB 

CZASOPISMA

  1. ZAWODOWE

  • Czysta energia

  • Geodeta

  • Mój piękny ogród
  • Murator

  • Materiały Budowlane

  • Atlas fachowca

  • Polski Cement BTA

  1. INNE

  • Cogito

  • Biblioteka w szkole
  • Przegląd oświatowy

  • Przyroda polska

  • Eko i my

 

Aktualności:

Warto zajrzeć na Lubimyczytac.pl

Nowości dostępne w bibliotece:

Cykl o wiedźminie Geralcie z Rivii:

  1. Ostatnie życzenie

  2. Miecz przeznaczenia

  3. Krew elfów

  4. Czas pogardy

  5. Chrzest ognia

  6. Wieża Jaskółki

  7. Pani Jeziora

  8. Sezon burz

Następcy Harrego Pottera czyli wypożycz książkę na ferie

Analiza ankiet czytelniczych wykazała, że od lat niekwestionowanym ulubieńcem uczniów naszej szkoły jest Harry Potter. Jednak ostatni tom przygód młodego czarodzieja z Hogwartu ukazał się 15 lat temu !

Nowymi młodzieżowymi bohaterami, którzy mogą zapełnić pustkę po Harrym Potterze są Simon Snow i Morrigan Crow.

Simon, bohater książki Rainbow Rowell pt. „Nie poddawaj się. Wzlot i upadek Simona Snowa” jest sierotą i uczęszcza do szkoły Czarodziejów w Watford, której dyrektor jest jego mentorem i przybranym ojcem. Simona zna niemal cały czarodziejski świat, bo według przepowiedni jest Wybrańcem, który pokona złowrogiego Szarobura. Brzmi znajomo ? Oczywiście ! Jednak oprócz zamierzonych podobieństw do potterowego uniwersum znajdziemy w powieści mnóstwo oryginalnych i dowcipnych rozwiązań budujących świat Simona Snowa. „Nie poddawaj się” to opowieść o magii, duchach, nieoczywistej przyjaźni, miłości i tajemnicy. Książkę czyta się szybko, a akcja ze strony na stronę robi się coraz ciekawsza.

            Fabuła drugiej książki, którą pragnę polecić – „Nevermoor. Przypadki Morrigan Crow” - rozpoczyna się od… śmierci głównej bohaterki. Morrigan umiera dla świata zwykłych ludzi, by przenieść się do tajemniczego miasta Nevermoor, które aż buzuje od magii. Tutaj również mamy szkołę, a raczej elitarne Towarzystwo, zaś kandydaci muszą wziąć udział w czterech niezmiernie trudnych i niebezpiecznych próbach. Morrigan pragnie dostać się do Towarzystwa, mimo iż nie posiada (czy aby na pewno ?) żadnych szczególnych umiejętności, poza przynoszeniem pecha. W powieści, która jest debiutem literackim Jessiki Townsend pełno jest czarnego humoru, nieszablonowych rozwiązań i ciekawych osobowości, takich jak opiekun Morrigan – kapitan Jupiter North czy prowadząca kapryśny ( i żyjący !) hotel olbrzymia gadająca kocica Fenestra. Wykreowany barwny świat wciąga bez reszty. Opowieść o specyficznej dziewczynce bawi i uczy; uczy akceptacji, szacunku dla samego siebie i wiary we własne możliwości.

W bibliotece szkolnej dostępne są następujące książki, których bohaterami są Simon Snow:

  1. „Nie poddawaj się. Wzlot i upadek Simona Snow
  2. „Zbłąkany syn”

oraz Morrigan Crow:

  1. „Nevermoor. Przypadki Morrigan Crow”
  2. „Wundremistrz. Powołanie Morrigan Crow”
  3. „Pustka wietrzna. Polowanie na Morrigan Crow”

Wypożycz książkę na ferie !!!

Opracowała: Kalina Wilczyńska - Dymek

Recenzje:

Recenzja książki pt. „Dawca” Lois Lowry

Autor: Agata Szendzielorz, klasa II BT

Lois Ann Lowry jest autorką książek dla dzieci i młodzieży; dwukrotnie nagrodzona medalem Johna Newbery.

„Dawca” to utopijna powieść nagrodzona w 1993 r., napisana z perspektywy dwunastoletniego chłopca żyjącego w społeczności idealnej.

W społeczności tej nie ma rozwodów, przestępczości i nieporządku, wszystko jest przemyślane i poukładane, nie ma różnic, każdy ma swój przydział pracy i obowiązków odpowiadający za całokształt funkcjonowania społeczności. Ludzie żyją w komórkach rodzinnych, w których dopasowanym małżeństwom przydziela się dzieci rodzone przez tzw. Rodzicielki. Osiedle jest pozbawione kolorów, miłości, prawdziwych uczuć oraz wszelkich różnic, które mogłyby dzielić ludzi.

Nie zwraca się uwagi na piękno zewnętrzne. Dla każdej dziedziny życia są przepisy i procedury, a łamanie zasad doprowadza do „odwołania” ze społeczności. Czy jest to dobre rozwiązanie na stworzenie świata bez wojen, cierpienia i chaosu ? Czy możliwość wyboru dla człowieka w dziejach świata okazała się błędem ?

Autorka zabiera nas w piękną i poruszającą podróż, w której razem z głównym bohaterem Jonaszem będziemy poznawać kolory, emocje, fascynacje pięknem natury – doznania wcześniej bohaterowi nieznane, oraz prawdę ciężką i okrutną.

„- Teraz jednak – wyjaśniła łagodnie przewodnicząca – doświadczysz bólu o skali dla nas niepojętej, ponieważ my nigdy nie doświadczyliśmy niczego podobnego”.

Czy można być aż tak silnym, aby tą prawdę unieść ? Czy bezpieczne i pewne życie w niewiedzy bez poznania prawdy jest lepsze ?

Książka bardzo wzrusza i wywołuje refleksje; wstrząsa przedstawieniem świata, który eliminuje słabe, niezdrowe jednostki.

Myślę, że nastolatek jak i osoba dorosła może po nią sięgnąć.

Powieść jest wciągająca, napisana dużą czcionką i podzielona na rozdziały, czyta się ją dobrze i szybko.

Historia opisana w książce jest głęboko poruszająca i pouczająca, zrobiła na mnie duże wrażenie. Nauczyłam się z niej, że świat nigdy nie będzie bezproblemowy i idealny, dlatego trzeba stawiać czoło problemom dnia dzisiejszego, żyć i cieszyć się możliwością wyboru, kochania, odczuwania emocji i posiadania bliskich osób.

„Dawca” to pierwszy tom rozpoczynający tetralogię. Kolejne tomy to: „Skrawki błękitu”, „Posłaniec” i „Syn”, w których będziemy poznawać siłę w słabości, piękno ducha w kalekim ciele, poświęcenie oraz najważniejsze w życiu wartości.

Mój ulubiony cytat: „Pomimo wieloletniego szkolenia językowej precyzji nie wiedział, jakich mógłby użyć słów, aby oddały drugiej osobie doznanie promieni słońca na skórze”.

George R. R. Martin - „Rycerz Siedmiu Królestw”

         Co ma zrobić giermek, który stracił swojego rycerza ? Rycerza, który przeziębił się i umarł  w trakcie podróży na turniej ? Przed takim problemem staje Dunk – kościsty, niezgrabny i wysoki siedemnastolatek z Zapchlonego Tyłka.          Bez grosza przy duszy, z niedopasowaną zbroją i z trzema wątpliwej jakości końmi, Dunk postanawia wyruszyć do Ashford na turniej, mimo iż nie został jeszcze pasowany na rycerza. Wymyśla sobie herb i przydomek, zyskuje też giermka – tajemniczego dwunastolatka z ogoloną na łyso głową i niepokojącymi fiołkowymi oczami.

         Niespodziewanie na turnieju pojawiają się rycerze z królewskiej rodziny Targaryenów,  z księciem Baleorem Złamaną Włócznią na czele....

         George R.R. Martin, autor słynnego cyklu „Gra o tron” powraca do świata Westeros, prezentując trzy opowiadania, których głównym bohaterem jest wędrowny rycerz Dunk Wysoki. Akcja rozgrywa się kilkadziesiąt  lat przed wydarzeniami znanymi z „Gry o tron”. Siedmioma Królestwami władała wtedy dynastia Targaryenów, ta sama, z której wywodzi się Daenerys – Matka Smoków.

         „Rycerz Siedmiu Królestw prezentuje wszystko to, co przyniosło światową sławę autorowi Gry o tron – fascynującą „rycerską” fabułę, rubaszny humor  i niespodziewane zwroty akcji, a wszystko to okraszone odrobiną unoszącej się      nad krainami Westeros smoczej magii”.

Książka jest dostępna w bibliotece ZSB- C.

 

Andrzej Sapkowski - „Sezon burz”

Wiedźmin Geralt z Rivii ma nowe zadanie. Tym razem genialnie wykreowana przez Andrzeja Sapkowskiego postać nie tylko zmagać się będzie z krwiożerczymi stworami typu arachnomorf czy wigilozaur, ale musi rozwiązać zagadkę godną samego Sherlocka Holmesa.

W nadmorskim królestwie Kerack z leśnych osad i sadyb drwali znikają ludzie. Nie pojedynczo, ale gromadnie. Pachnie czarną magią i wykolejonymi czarodziejami. Dodatkowo ktoś ukradł wiedźminowi jego bezcenne kute na miarę miecze (cena wywoławcza tysiąc koron za komplet) i Geralt jest bardzo, ale to bardzo wkurzony. Sytuację gmatwa jeszcze piękna czarodziejka Koral oraz pazerny i pokrętny król Belohun, który mając na karku 60 lat planuje poślubić siedemnastoletnią Wisienkę.

Akcja powieści toczy się wartko; książkę czyta się z łatwością i przyjemnie. Powracają starzy, dobrze znani bohaterowie, pojawiają się też nowi, równie interesujący.

„Sezon burz” to pozycja obowiązkowa dla każdego fana białowłosego wiedźmina, ale też historia, która zainteresuje miłośników szeroko pojętej fantasy.

„Mówią, że postęp rozjaśnia mroki. Ale zawsze, zawsze będzie istniała ciemność. I zawsze będzie w ciemności Zło, zawsze będą w ciemności kły i pazury, mord i krew. Zawsze będą istoty, co nocą łomocą. A my, wiedźmini, jesteśmy od tego, by przyłomotać im”

Vesemir z Kaer Morhen

Przeczytaj inne:

Rainbow Rowell - „Eleonora i Park”

docRecenzja-Eleonora_i_Park.doc25.5 KB

Harry Potter i Przeklęte Dziecko

docRecenzja_-_Harry_Potter_i_przeklete_dziecko.doc66.5 KB

Humphrey Carpenter - „J.R.R. Tolkien. Biografia”

docRecenzja-J.R.R._Tolkien._Biografia.doc28 KB

Stephen King - „Miasteczko Salem”

docRecenzja-Miasteczko_Salem.doc25.5 KB