GDY GAŚNIE PAMIĘC LUDZKA, DALEJ MÓWĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 –  PAMIĘTAMY!

SKIEROWANY JEST DO UCZNIÓW I NAUCZYCIELI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I PONADPODSTAWOWYCH WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO. JEGO GŁÓWNYM CELEM JEST PRZYGOTOWANIE DZIECI I MŁODZIEŻY DO WYDARZENIA - 40. ROCZNICY WPROWADZENIA W POLSCE STANU WOJENNEGO.

Z tej okazji w naszej szkole w dniach 26-28 października 2021 r. będą odbywały się lekcje historii z wykorzystaniem wystawy przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej (oddział w Katowicach): STAN WOJENNY 1981-1983

Plakat GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 –  PAMIĘTAMY!

- W dniach 26-29 października 2021  r. w naszej szkole zaprezentowana została historyczna, mobilna wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej (oddział w Katowicach) poświęcona 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Jest to część wojewódzkiego   projektu, w którym nasza szkoła bierze udział.

W tych dniach, w sali konferencyjnej, odbywały się lekcje historii, na których uczniowie, pod kierunkiem Sławomiry Grzelińskiej - nauczyciela historii, poznawali okoliczności wprowadzenia, przebieg i skutki tego wydarzenia sprzed 40 lat. Niecodzienne lekcje były też okazją do poznania źródeł historycznych z lat 1980-1989. Można było poczytać oficjalną prasę z tamtych lat a także zapoznać się z tzw. „bibułą” czyli wydawnictwami z „drugiego’’ nielegalnego obiegu. Były gazetki, ulotki, książki, plakaty, znaczki.  Te ciekawe materiały źródłowe pochodziły z prywatnych zbiorów naszej nauczycielki. Duch historii… unosił się w powietrzu!  Takie lekcje przyczyniły się na pewno do lepszego zrozumienia tamtych trudnych lat.

Zobacz więcej: Fotorelacja

Projekcja filmu : „Nie zabierajcie Mamy”

W ramach realizacji zadań wynikających z projektu „ Gdy gaśnie pamięć ludzka , dalej mówią kamienie – 13 grudnia 1981 – Pamiętamy!”, w dniach od 2.11.2021 – 10.11.2021 na lekcjach historii odbywały się projekcje filmu pt. ”Nie zabierajcie Mamy”. Film dokumentalny przedstawia nieopowiedziane do tej pory historie kobiet, działaczek „Solidarności”, aresztowanych i internowanych w czasie stanu wojennego. Dokument ten stanowi doskonały materiał edukacyjny dotyczący funkcjonowania  systemu totalitarnego w tamtych latach.

Poprzez relacje ofiar, uczniowie mogli poznać metody działania komunistycznego aparatu –Służby Bezpieczeństwa. Szczególne wrażenie wywarły - często bardzo osobiste - wspomnienia dzieci , które były naocznymi świadkami aresztowania swoich matek, 40 lat temu.  Ten film , to świetny zapis wspomnień  kobiet  ruchu „Solidarność”, działaczek może nieznanych, ale odważnych i silnych. Dla uczniów to była okazja poznania realiów czasu stanu wojennego z ust naocznych świadków tamtych dni. 

Więcej: Zobacz zdjęcia

- Szkolny Kącik Patriotyczny: 40 lat po stanie wojennym.

Uczniowie klasy 3 ET, z nauczycielem historii, zrealizowali kolejne zadanie w ramach projektu. Jest nim Szkolny Kącik Historyczny poświęcony zbliżającej się 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Zaprezentowano w nim  informacje i materiały przypominające te wydarzenia sprzed 40 lat. Jest tam sporo ciekawych źródeł historycznych: ulotki, czasopisma, wydawnictwa tzw. drugiego obiegu, okolicznościowe znaczki, kartki.

Zapraszamy uczniów i nauczycieli do zapoznania się z wystawą.

 Zobacz więcej: Zdjęcia