9 czerwca obchodzimy Dzień Przyjaciela. Przyjaciele są jak członkowie najbliższej rodziny, których możemy sami sobie wybrać. W literaturze można znaleźć wielu bohaterów, tworzących niezapomniane duety przyjaciół. Oto niektórzy z nich:
D`Artagnan, Atos, Portos i Aramis – „Trzej muszkieterowie”
„Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego !” – oto motto powieści francuskiego pisarza Alexandra Dumasa (ojca). Mimo, iż w tytule występuje liczba „trzy” – przyjaciół na śmierć i życie jest czterech. To młodziutki szlachcic d`Artagnan, który przybywa do Paryża aby spełnić marzenie i wstąpić do królewskich muszkieterów oraz Atos, Portos i Aramis, którzy muszkieterami już są, a znajomość z młodzieńcem zaczynają od… pojedynku. Tak nietypowe spotkanie zaowocuje zadzierzgnięciem prawdziwej przyjaźni, której niestraszne są spiski, skrytobójstwa, Bastylia czy porwanie. Barwne przygody muszkieterów w siedemnastowiecznej Francji wciągają bez reszty, a dodatkową atrakcją jest postać kardynała Richelieu – jednego z najlepszych czarnych charakterów w literaturze.
Sherlock Holmes i doktor Watson – „Studium w szkarłacie”, Pies Baskerville`ów”, „Przygody Sherlocka Holmesa”
Wysoki i niezwykle chudy detektyw, ekscentryczny i nieprzeciętnie inteligentny oraz spokojny, zrównoważony lekarz. Trudno o bardziej odmienne typy charakterów. A jednak Holmes i doktor Watson stworzyli niezwykły tandem: parę przyjaciół różniących się od siebie jak ogień i woda, a jednocześnie doskonale się dopełniających. Na kartach opowiadań i powieści Arthura Conana Doyle`a rozwiązują najbardziej zagadkowe sprawy kryminalne.
Frodo Baggins i Samwise Gamgee – „Władca Pierścieni”
„Gdyby nie Sam, Frodo daleko by nie zaszedł” – taka refleksja nasuwa się po lekturze arcydzieła literatury fantasy, autorstwa J.R.R. Tolkiena. Skrajnie niebezpieczna misja, którą powierzono niepozornemu hobbitowi, niejednokrotnie zakończyłaby się fiaskiem, gdyby nie pomoc, oddanie, zdrowy rozsądek i poświęcenie Sama. Na kartach powieści ich relacja ewoluuje od zależności pracodawca – ogrodnik, do związku dwóch prawdziwych przyjaciół, którzy mogą na sobie polegać podczas długiej wędrówki do Góry Przeznaczenia w Mordorze.
Elena i Raffaella – „Genialna przyjaciółka”.
Przyjaźń Eleny Greco i Raffaelli Cerullo, która została zapoczątkowana jeszcze w dzieciństwie, w ubogiej dzielnicy Neapolu, wydaje się nieoczywista. Czy to aby na pewno jest przyjaźń, czy może tylko rywalizacja, podszyta nutą i podziwu i zawiści ? Wątpliwości mnożą się podczas lektury, mimo iż w tytule pojawia się słowo przyjaciółka. Bohaterki razem się bawią, uczą, podtrzymują na duchu, inspirują; towarzyszą sobie praktycznie we wszystkich kluczowych momentach swojego życia, ale relacja ta jest dziwnie zaburzona, nierównoprawna. Jednej zależy bardziej niż drugiej, jedna wobec drugiej dopuszcza się czynów niegodnych przyjaźni. Śledzenie losów Eleny i Raffaelli jest frapujące, książka Eleny Ferrante wciąga niesamowicie, a przy okazji dostajemy również niezwykłą panoramę Włoch w II połowie XX wieku.
Wszystkie wymienione powyżej książki znajdują się w księgozbiorze biblioteki ZSB-C.