Muzea i galerie z całego świata udostępniają swoje kolekcje w Internecie. Dzięki temu, pozostając w domu, można zobaczyć najsłynniejsze wystawy i obiekty kulturalne. „Mona Lisa” Leonarda da Vinci, stela z kodeksem Hammurabiego czy może „Narodziny Wenus” Botticellego ? Wystarczy jedno kliknięcie, by stanąć oko w oko z najwspanialszymi dziełami sztuki.
Oto krótki przewodnik po wybranych muzeach Europy i świata:
- Luwr – Mona Lisa, Wenus z Milo, Nike z Samotraki, stela Hammurabiego, olbrzymi obraz przedstawiający koronację Napoleona I – to tylko niektóre z najsłynniejszych obiektów znajdujących się w przebogatych zasobach tego paryskiego muzeum.
Luwr – więcej niż muzeum:
Musée du Louvre (Paris) - A Virtual Tour through the Louvre Museum in Paris, France:
Art Masterpieces of the Louvre - Virtual tour with Euro Maestro:
- British Museum w Londynie – w zbiorach znajdują się m. in. kamień z Rosetty, mumie egipskie, grobowce królewskie z Ur, marmury z ateńskiego Partenonu.
The British Museum Virtual Tour
:
British Museum and V&A Museum Favorites:
- Galeria Uffizi we Florencji – przepiękna włoska galeria, w której znajdują się dzieła Leonarda da Vinci („Zwiastowanie”), Caravaggia („Meduza”), Sandro Botticellego („Narodziny Wenus”), Rafaela („Autoportret”) i wiele, wiele innych.
Firenze - Galleria degli Uffizi in 4K:
Florence, Italy: The Uffizi Gallery:
- Museum of Modern Art (MoMA) Nowy Jork – mieszczące się na Manhattanie nowojorskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej wystawia prace takich artystów, jak Marc Chagall, Vincent van Gogh, Pablo Picasso, Andy Warhol, Salvador Dali czy Claude Monet.
Dodatkowo 12 słynnych muzeów świata oferuje ciekawe wirtualne spacery, m. in. Guggenheim Museum w Nowym Jorku, Musée d’Orsay w Paryżu, National Museum of Modern and Contemporary Art w Seulu, National Museum of Anthropology w Meksyku.
https://kukulturze.pl/utknales-w-domu-te-12-slynnych-muzeow-oferuje-wirtualne-spacery/
Osobom interesującym się architekturą polecam niezwykły sześcioodcinkowy serial dokumentalny „Świątynie kultury” opowiadający o współczesnej architekturze. Każdy odcinek stanowi odrębną opowieść z własną poetyką i narracją, ponieważ twórcy prezentują obiekty w charakterystycznej dla siebie filmowej stylistyce. W kolejnych odcinkach wystąpią: Robert Redford (kalifornijski Instytut Salka), Wim Wenders (Filharmonia Berlińska), Michael Madsen (więzienie Halden), Michael Glawogger (Rosyjska Biblioteka Narodowa), Karim Aïnouz (paryskie Centrum Pompidou) oraz Margreth Olin (Opera w Oslo).
Serial „Świątynie kultury” emituje TVP Kultura od 19 do 29 maja o godz. 16.35 (z wyjątkiem weekendu); jest też dostępny na Vod.tvp.pl
https://vod.tvp.pl/website/swiatynie-kultury,41638960
Opracowała: Kalina Wilczyńska - Dymek