Zamknięci w domach, z konieczności spędzamy wiele godzin przed ekranem telewizora czy komputera. Na różne sposoby organizujemy sobie czas. Dziś chciałam zarekomendować interesujące filmy i seriale historyczne, które z jednej strony mogą poszerzyć naszą wiedzę, z drugiej – dostarczyć rozrywki i pozwolić na oderwanie myśli od koronawirusa.
Wiele osób nie lubi historii. Mnóstwo dat do zapamiętania, trudnych pojęć i nazwisk. Jednakże dobrze nakręcony historyczny film fabularny potrafi w atrakcyjny sposób „opowiedzieć” o wydarzeniach czy postaciach historycznych, przybliżyć albo wyjaśnić pewne kwestie. Często bywa tak, że po obejrzeniu jakiegoś filmu, np. o niewolnictwie w USA, sięgamy po książkę na podobny temat lub zaspokajamy swoją ciekawość buszując po Internecie. Może być też inaczej - książka albo lekcja historii w szkole zachęca do obejrzenia filmu, traktującego o wydarzeniach/postaciach, które nas zaciekawiły.
Musimy jednak pamiętać o jednym. Fabularny film historyczny to nie dokumentalny film historyczny. Jego część jest fikcją, w większym czy mniejszym stopniu.
Na zamieszczonej poniżej liście filmów, stosunkowo najmniej „historii w historii” znajdziemy w „Krzyżakach” i w „Potopie”. Obydwa filmy są ekranizacjami powieści Henryka Sienkiewicza i prym wiodą w nich bohaterowie fikcyjni. Za to w pierwszym z nich mamy kapitalnie nakręconą bitwę pod Grunwaldem, a w drugim liczne sceny batalistyczne i świetnie przedstawiony klimat epoki (Rzeczypospolita w II połowie XVII wieku).
„Henryk V” to sfilmowana sztuka Szekspira – reżyserem i odtwórcą roli tytułowej jest Kenneth Branagh (niezapomniany profesor Gilderoy Lockhart w „Harrym Potterze i Komnacie Tajemnic”). Miłośnikom średniowiecznych batalii polecam obejrzenie jednej i tej samej bitwy – Aizincourt 1415 r. w trzech filmach: „Henryku V” z 1944 roku, „Henryku V” z 1989 roku oraz „Królu” z 2019.To niesamowite doświadczenie filmowe - obejrzenie tego samego starcia pomiędzy Anglikami i Francuzami, w filmach, które dzieli kilkadziesiąt lat i w których użyto różnych technik filmowych.
Aż sześć filmów z listy to biografie: szkocki bojownik o wolność, angielska królowa, mieszkaniec Nowego Jorku sprzedany jako niewolnik, polski pianista oraz niemiecki przedsiębiorca ratujący Żydów – losy tych postaci historycznych śledzi się z fascynacją, ze współczuciem, z oburzeniem ….
Wiadomo, że ścieżka dźwiękowa odgrywa bardzo dużą rolę w każdym filmie. Najpiękniejszą muzyką mogą pochwalić się cztery filmy: „Misja” – kompozytor Ennio Morricone, , „Braveheart. Waleczne Serce” – kompozytor James Horner, „Lista Schindlera” - kompozytor John Williams oraz „1492. Wyprawa do raju” – kompozytor Vangelis. To wzbudzające tysiące emocji soundtracki, których można słuchać z przyjemnością, niezależnie od filmu. Trzy pierwsze tytuły uhonorowano również Oscarem za najlepsze zdjęcia.
Co do proponowanych seriali historycznych – zarówno „Rzym” jak i „Czarnobyl” to produkcje na najwyższym poziomie, często wstrząsające w wyrazie i niezwykle przejmujące. O ich sile świadczy fakt, że chociaż znamy okoliczności śmierci Juliusza Cezara czy skutki katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu, to i tak nie możemy oderwać się od ekranu J
Subiektywna lista najciekawszych filmów historycznych (o kolejności decyduje epoka historyczna, w której rozgrywa się akcja filmu):
- „Braveheart. Waleczne Serce” reż. Mel Gibson, 1995, USA
- ,,Krzyżacy” reż. Aleksander Ford, 1960, Polska
- ,,Henryk V” reż. Kenneth Branagh, 1989, Wielka Brytania
- ,,1492. Wyprawa do raju” reż. Ridley Scott, 1992, Francja/Hiszpania/USA
- ,,Elizabeth” reż. Shekhar Kapur, 1998, Wielka Brytania
- ,,Potop” reż. Jerzy Hoffman, 1974, Polska
- „Misja” reż. Roland Joffe, 1986, Wielka Brytania
- ,,Zniewolony. 12 years a slave” reż. Steve McQueen, USA/Wielka Brytania
- ,,Pianista” reż. Roman Polański, 2002, Francja/Polska/Wielka Brytania
https://vod.tvp.pl/website/pianista
- ,,Lista Schindlera” reż. Steven Spielberg, 1993, USA
- „Wyrok w Norymberdze” reż. Stanley Kramer, 1961, USA
Najlepsze seriale historyczne:
- „Rzym” 2005 – 2007, USA/Wielka Brytania, sezon 1 - 12 odcinków, sezon 2 – 10 odcinków
- „Czarnobyl” 2019, USA/Wielka Brytania, 5 odcinków
W/w filmy i seriale można znaleźć na różnych serwisach streamingowych.
UWAGA maturzyści !
Adaptację teatralną książki Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem” będzie można zobaczyć już we wtorek 21 kwietnia, na TVP Kultura o godzinie 20.20.
Natomiast od środy 22 kwietnia TVP Kultura rozpoczyna emisję serialu „Chłopi” – na podstawie powieści Władysława Reymonta (środa – godz. 16.25; czwartek – godz. 15.55; piątek – godz. 15.45).
Opracowała: Kalina Wilczyńska - Dymek