„Szekspir nie miał ani sobie równego, ani następcy po sobie. Ale nie waham się twierdzić, że pośród pisarzy stojących najbliżej wielkiego mistrza znajduje się Jane Austen, kobieta, z której Anglia jest tak słusznie dumna”. Thomas Babington Macaulay
Koronawirus zamknął nas w domach przynajmniej na kilkadziesiąt dni. Co robić w tym czasie ? Jak chociaż na chwilę odciąć się od natłoku negatywnych informacji, napływających ze wszystkich stron ? Czas kwarantanny to doskonały moment na nadrobienie zaległości książkowych. Nie mam tu na myśli lektur obowiązkowych, ale książki lekkie w odbiorze, często zabawne, w błyskotliwy sposób przedstawiające relacje międzyludzkie oraz istotne kwestie społeczne. Do takich książek zaliczają się powieści angielskiej pisarki Jane Austen. Dzieła Austen to klasyka literatury, ciesząca się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników .
Autorka siedmiu powieści („Rozważna i romantyczna”, „Duma i uprzedzenie”, „Emma”, „Mansfield Park”, „Opactwo Northanger”, „Perswazje”, „Lady Susan”) pozostaje fenomenem - jej książki to literacki i psychologiczny majstersztyk, a równocześnie międzynarodowe bestsellery. Za najlepsze uznaje się trzy pierwsze tytuły, a o ich popularności świadczy fakt, iż były one kilkakrotnie ekranizowane.
Lektura książek Jane Austen to rozrywka na najwyższym poziomie: znajdziemy w nich romans, miłość i happy end; pełnokrwistych bohaterów opisanych z ironią i poczuciem humoru, z przeżyciami których można się identyfikować. Na kartach powieści znajdziemy również zapis dnia codziennego (Anglia, początek XIX wieku),elementy krytyki społecznej (nieuczciwe prawo spadkowe, konieczność zawierania małżeństw dla pieniędzy ) oraz obraz świata z punktu widzenia kobiet, ówczesnych kobiet.
Z książek Jane Austen można również zaczerpnąć szereg motywów literackich (małżeństwo, miłość, wybór, rodzina, pieniądze, przyjaźń, mąż, żona, bal) i wykorzystać na egzaminie maturalnym.
Po przeczytaniu powieści warto obejrzeć ich adaptacje filmowe i skonfrontować własne wyobrażenia z wizją reżyserów i scenarzystów. Za najlepsze ekranizacje są uznawane:
„Rozważna i romantyczna” reż. Ang Lee, 1995, wyk. Emma Thompson, Kate Winslet, Hugh Grant, Alan Rickman; Oscar za scenariusz adaptowany
„Emma” reż. Douglas McGrath, 1996, w roli tytułowej Gwyneth Paltrow; Oscar za muzykę
„Duma i uprzedzenie” 1995, serial BBC, 6 odcinków; Colin Firth jako pan Darcy (kultowa rola !)
„Duma i uprzedzenie” reż. Joe Wright, 2005, wyk. Keira Knightley
Jane Austen do przeczytania, posłuchania i obejrzenia:
„Duma i uprzedzenie” 1995,serial BBC
https://vod.tvp.pl/website/duma-i-uprzedzenie
„Rozważna i romantyczna” 1980,serial
„Emma”, „Rozważna i romantyczna”, „Opactwo Northanger” i „Perswazje” w formie audiobooków są dostępne na platformie YouTube.
UWAGA !
Czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach mogą bezpłatnie skorzystać z tysięcy książek w formie e – booków na platformie LEGIMI oraz platformie IBUK.
https://biblioteka.gliwice.pl/audiobooki-w-legimi/
https://biblioteka.gliwice.pl/zbiory/ibuk/#zglo
Opracowała Kalina Wilczyńska - Dymek