INFORMACJA DYREKTORA ZSB-C W GLIWICACH NA PODSTAWIE KOMUNIKATU DYREKTORA CENTRALNEJ KOMISJI EGZAMINACYJNEJ Z 26 MARCA 2020 R. DOTYCZĄCA PRÓBNEGO EGZAMINU MATURALNEGO
Informuję, że Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne udostępnią materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu maturalnego w Formule 2015.
W dniach od 2 do 8 kwietnia br. w Zespole Szkół Budowlano-Ceramicznych w Gliwicach będzie możliwość przystąpienia do próbnego egzaminu maturalnego on –line na podstawie w.w. materiałów.
Materiały obejmą zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Wszystkie materiały, w tym nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych, pliki z danymi do zadań z informatyki oraz zapisy nutowe i fragmenty nagrań do zadań z historii muzyki, zostaną zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl) oraz na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych w terminach: 2-8 kwietnia 2020r.
SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM PRÓBNYCH EGZAMINÓW MATURALNYCH ON-LINE
Zasady oceniania zostaną zamieszczone 15 kwietnia br. na stronie internetowej CKE i udostępnione uczniom poprzez nauczycieli uczących przedmiotów maturalnych.
Zachęcamy wszystkich maturzystów, którzy zadeklarowali chęć przystąpienia do egzaminu maturalnego aby pobrali materiały ze strony CKE lub wybranej OKE i samodzielnie rozwiązali zadania w domu w takim czasie, jaki jest przeznaczony na wykonanie zadań na egzaminie.
Przypominamy czas trwania poszczególnych egzaminów:
- Język polski, matematyka: poziom podstawowy 170 min, poziom rozszerzony 180 min
- Język obcy nowożytny: angielski, niemiecki poziom podstawowy 120 min, poziom rozszerzony 150 min
- pozostałe przedmioty na poziomie rozszerzonym: historia, WOS, fizyka, biologia, geografia 180 min
Zapiszcie swoje rozwiązania w możliwej do wykonania dla siebie formie, np.
. w odrębnie stworzonym pliku w edytorze tekstów, numerując kolejno rozwiązywane
zadania;
. na wydruku – (jesli uczeń dysponuje w domu drukarką);
. na zwykłej kartce papieru, numerując kolejno rozwiązywane zadania.
Pamiętajcie, że egzamin ten jest organizowany przede wszystkim dla uczniów – odpowiedzialność za samodzielność pracy leży po Waszej stronie.
Po zakończonym egzaminie uczniowie będą mieli możliwość konsultowania swoich rozwiązań z nauczycielami (np. e-mailem w formie uzupełnionych plików lub zdjęć/skanów poszczególnych kartek rozwiązań lub poprzez e-dziennik), którzy – korzystając ze szczegółowych zasad oceniania rozwiązań zadań – będą mogli te odpowiedzi zweryfikować oraz przekazać uczniom informację zwrotną w formie ustalonej z uczniami, np.
. w postaci krótkiego komentarza w e-mailu;
. podczas spotkania on-line – indywidualnego albo z grupą;
. w postaci komentarzy w pliku, jeżeli uczeń przesłał odpowiedzi w pliku edytowalnym.
Jeżeli komunikacja będzie utrudniona lub niemożliwa, nastąpi przekazanie zbiorczej informacji wszystkim uczniom (np. prowadząc z uczniami „rozmowę” w formie tworzonego wspólnie dokumentu na jednej z dostępnych platform umożliwiających wspólną pracę) już po ogłoszeniu zasad rozwiązań zadań na stronie CKE (15 kwietnia br.).
Jeżeli dany uczeń nie ma w domu dostępu do internetu, będzie możliwość odbioru wydruków w szkole, jednakże po wcześniejszym poinformowaniu szkoły telefonicznie o takiej potrzebie i uzgodnieniu terminu odbioru przygotowanych arkuszy.
Szczegółowe informacje o egzaminie maturalnym dostępne są na stronach internetowych CKE (www.cke.gov.pl) oraz okręgowych komisji egzaminacyjnych. Uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele mogą z tych stron nieodpłatnie pobrać:
. informatory o egzaminie maturalnym zawierające przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami;
. arkusze próbne, arkusze pokazowe;
. zbiory zadań do egzaminu maturalnego – zorganizowane wg działów, ze szczegółowymi wyjaśnieniami, doskonałe do powtórek;
. filmy dot. egzaminu maturalnego z języka polskiego, chemii i biologii;
. materiały dotyczące części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego;
. materiały dotyczące egzaminu maturalnego z języka polskiego;
. materiały dotyczące części ustnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego
. zbiory zadań z matematyki;
. 76 filmów dotyczących różnych zagadnień z matematyki;
. arkusze egzaminacyjne z lat 2015–2019.
wicedyrektor szkoły
Katarzyna Tafil