dziewczyna i  chłopak odnawiają mur

Czas trwania: Nauka dla absolwentów klas ósmych trwa 5 lat.

Kwalifikacje: 

BUD.23.Wykonywanie i renowacja detali architektonicznych

BUD.24. Prowadzenie prac renowatorskich elementów architektury

Technik renowacji elementów architektury to zawód z przyszłością! Od kilku lat mamy do czynienia z bumem na rynku budownictwa. W każdym niemal mieście powstają nowoczesne budynki mieszkalne, kompleksy biurowców czy obiekty użyteczności publicznej. Ten trend bez wątpienia będzie utrzymywał się bardzo długo.

Niewątpliwie można zaobserwować także trend w którym przybywa budynków, których wiek przekroczył 50 lat. Spora część z tych budynków będzie wymagała przeprowadzenia profesjonalnie przeprowadzonej renowacji z zachowaniem oryginalnych elementów architektury. Zawód technika renowacji jest z pewnością bardzo atrakcyjnym zawodem zarówno w Polsce jak i w Europie.

Gdzie można znaleźć zatrudnienie jako technik renowacji?

 • W firmach i instytucjach zajmujących się ochroną zabytków kultury,
 • W muzeach,
 • W kompleksach pałacowo-zamkowych,
 • W terenowych organach administracji państwowej w zakresie ochrony zabytków,
 • We własnych firmach działających w obszarze renowacji zabytków, oraz w firmach wykonawstwa dekoracji i wystroju architektonicznego obiektów budowlanych,
 • W pracowniach architektonicznych,
 • W agencjach reklamowych,
 • W biurach projektowych,
 • Prowadząc własną działalność gospodarczą,
 • W firmach budowlano-architektonicznych

Technik renowacji elementów architektury – ciekawa praca i przydatne umiejętności

Najczęściej technicy renowacji swoją pracę wykonują w zespole ludzi często pod nadzorem specjalistów . Praca odbywa się w bardzo zróżnicowanym środowisku. Renowacja wykonywana jest na wolnym powietrzu w przypadku obiektów budowlanych, ale także we wnętrzach budynków i obiektów. Nieodzownym elementem tego zawodu jest także współpraca z nadzorem technicznym i konserwatorskim.

Nauka w klasie o tym profilu obejmuje:

 • wykonywanie modeli sztukatorskich elementów architektury metodą rzeźbiarską;
 • wykonywanie malowideł ściennych – polichromii poznawanie technik złoceń;
 • poznawanie metod konserwacji elementów architektury z wymienionych materiałów
 • wykonywanie form w celu powielania elementów architektonicznych;
 • wykonywanie sztukaterii np. kamień, gips, cement, drewno, tworzywa sztuczne;
 • wykonywanie tynków szlachetnych;
 • posługiwanie się dokumentacją techniczną oraz specyfikacjami technicznymi;
 • montaż okładzin ceramicznych i kamiennych;
 • w ramach pracowni plastycznej rysowanie elementów architektury;
 • sporządzanie rysunku technicznego zgodnie z zasadami wymiarowania;
 • projektowanie komputerowe.

 

Klasa pod patronatem MR Construction

MR Construction

Patronat honorowy Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej

loga WA PolSl UB 2

Dołącz do klasy pod patronatem firmy MR Construction i zdobywaj potrzebne doświadczenie w ramach praktyk miesięcznych i semestralnych odbywających się na budowach realizowanych przez firmę MR Construction. Potrzebne kompetencje uczniowie zdobywają podczas szkoleń i praktyk prowadzonych przez najlepszych specjalistów branży budowlanej. Dla najlepszych uczniów firma MR Construction zapewnia stypendia i nagrody a także możliwość zatrudnienia w wyuczonym zawodzie bezpośrednio po ukończeniu szkoły.

Odwiedź nas na: www.facebook.com/ZSBCGliwice/
Warto zobaczyć: Pracownie zawodowe

Jeśli masz pytania napisz do nas, zadzwoń lub odwiedź:

ul. Bojkowska 16 44-100 Gliwice
Phone: +48322320374
Fax: +48322320374

Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Galeria zdjęć:

malowidło ścienne
ornament
rzeźby
technik-renowacji-elementow-architektury-2
malarstwo