logo erasmus

W roku szkolnym 2022/23 realizowaliśmy w szkole projekt Erasmus+ „Praktyki zawodowe w Portugalii” nr 2022-1-PL01-KA121-VET-000054489 w ramach akredytacji na rzecz mobilności osób uczących się i kadry w sektorze kształcenia i szkolenia zawodowego, współfinansowany przez Unię Europejską

Główne cele projektu to wzrost jakości kształcenia zawodowego, dostęp do najnowszych osiągnięć i rozwiązań, dostosowanie kształcenia do potrzeb rynku pracy w kraju i zagranicą, wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań cyfrowych, umiejętność twórczego myślenia i rozwiązywania problemów, rozwijanie umiejętności porozumiewania się w języku obcym z zastosowaniem słownictwa branżowego, wzmacnianie europejskiego wymiaru działań edukacyjnych, poszerzenie oferty edukacyjnej, innowacyjne metody prowadzenia zajęć,wymiana dobrych praktyk

 

W październiku 2022 odbył się nabór do projektu a w styczniu 2023 zajęcia przygotowawcze z języka angielskiego i portugalskiego

 

W kwietniu 2023 na praktyki pojechała grupa 15 uczniów kształcących się w zawodach – technik geodeta, technik architektury krajobrazu i technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Uczniowie przez dwa tygodnie pracowali w lokalnych firmach. Do ich zadań należało, w zależności od zawodu wykonywanie pomiarów geodezyjnych, wprowadzanie i komputerowa obróbka otrzymanych danych, montaż instalacji fotowoltaicznych i klimatyzacji, aranżacja i pielęgnacja ogrodów typowych dla południowej Portugalii

 

W maju 2023 na praktki wyjechało 14 uczniów - do grupy energetyków, geodetów oraz architektów krajobrazu dołączyli budowlańcy – technicy budownictwa i technicy robót wykończeniowych.

I znowu dwa tygodnie praktyk upłynęły na pracy w firmach. Budowlańcy pracowali na budowach, gdzie zajmowali się pracami wykończeniowymi i remontami budynków

 

Pracodawcy bardzo wysoko ocenili umiejętności i zaangażowanie praktykantów, wszyscy uczniowie otrzymali certyfikaty uczestnictwa w praktykach zagranicznych

 

W ramach poznawania tradycji Portugalii uczestnicy wybrali się na dwie wycieczki wzdłuż wybrzeży Oceanu Atlantyckiego, podziwiając wspaniałe krajobrazy, dotarli do Cabo de São Vicente, najdalszego w kierunku poludniowo-zachodnim krańca Europy, nastrojowych i zabytkowych Lagos i Abufeiry oraz Benagil, z niesamowitymi formacjami skalnymi

W drodze do Faro mieli też okazje poznać Lizbonę, malowniczo położoną stolicę Portugalii

W wolnym czasie poznawali zaułki Faro, mieli okazje posłuchać fado, tradycyjnych pieśni portugalskich i posmakować lokalnych przysmaków. Starczyło też czasu na plażowanie i wycieczki statkiem

 

Więcej o tym czego nauczyli się i doświadczyli uczestnicy projektu dowiedzieć się można ze strony Facebooka projektu „ZSBC Erasmus+ w Portugalii” https://www.facebook.com/people/ZSBC-Erasmus-w-Portugalii/100089482664040